Uluslararası İlişkiler Ofisi, her dönem (Güz / Bahar,) değişim öğrencilerine ve misafir öğrencilere Oryantasyon Programını koordine eder. Oryantasyon programı genellikle dönem başlangıcından bir hafta önce başlar. Tüm Değişim ve misafir öğrencilerinden bu Oryantasyon Programına katılmaları beklenmektedir.

Oryantasyon Programı, değişim ve misafir öğrencilerin kampüs yaşamına adaptasyonunu desteklemek için tasarlanmıştır. Program ayrıca öğrencilerin üniversiteye, kampüse ve arkadaşlarına adaptasyonuna katkıda bulunacak aktiviteleri de içerir.

Oryantasyon Programı, oturma izni, kampüs tesislerinin nasıl kullanılacağı, ders kayıtları ve önemli seminerler gibi idari konular hakkında bilgilendirme toplantılarından oluşur. Oryantasyon Programı kapsamında (Yabancı Diller Yüksekokulu ile birlikte) Sivas ve çevresinde turlar ile akşamları ve hafta sonları için sosyal aktiviteler de düzenlenmektedir.

Oryantasyon Programında, ilk buluşmada "Türkçe Başlangıç I Kursu" gerçekleştirilir. “Türkçe Başlangıç Kursu” almak isteyen öğrenciler haftada iki defa Türkçe dersine katılır.